Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Zdrowie > Dezynfekcja naturalnymi środkami – czy może być skuteczna?

31.05.2021

Dezynfekcja naturalnymi środkami – czy może być skuteczna?

Dezynfekcja naturalnymi środkami – czy może być skuteczna?

Dezynfekcja to temat, który, chcąc nie chcąc, na fali ubiegłorocznych wydarzeń, stał się niezwykle popularny na całym świecie. Nigdy nie zwracaliśmy uwagi na czystość i sterylność tak bardzo, jak obecnie. Niejedny dekontaminator powietrza lub urządzenie do dezynfekcji ułatwi nam codzienne funkcjonowanie w przeróżnych sklepach i instytucjach. A jak jest z dezynfekowaniem przestrzeni, w której przebywamy najwięcej, czyli naszego domu? Czy naturalne środki do dezynfekcji działają tak dobrze, jak chemiczne? Sprawdźmy to!

Artykuły do dezynfekcji w naturalnej odsłonie – czy to działa?

Nie każdy chce zainwestować w profesjonalne urządzenie. Ponieważ nasza świadomość zwiększa się właściwie w każdej dziedzinie życia, nawet gdy chodzi o dezynfekcję, nie chcemy zagrażać środowisku ani swojemu zdrowiu. Wiemy, że chemiczne substancje niekoniecznie działają na nie tak, jakbyśmy chcieli, dlatego szukamy różnych alternatyw. Co może być naturalnym środkiem do dezynfekcji?

Ocet

Ocet w kuchni posiada każda gospodyni. Oprócz dodawania go do potraw, można wykorzystać go również w wielu pracach domowych. Świetnie sprawdza się choćby do szorowania piekarnikowych blach czy też usuwania kamienia z wnętrza czajnika. Na tym jego zalety się nie kończą – ocet jest również opcją bardzo przyjazną dla Twojego budżetu. Dlaczego działa tak dobrze? Ponieważ w jego składzie znajduje się kwas octowy, który jest bezbarwną, żrącą cieczą, doskonale radzącą sobie z brudem, tłuszczem i innymi zanieczyszczeniami. Mieszając ocet z wodą, w proporcji 1:1, otrzymamy płyn do czyszczenia zlewu, blatów czy armatury. Można go również wykorzystać do mycia lodówki! Nie jest to jednak produkt idealny. Używając go, musisz przygotować się na to, że nie pachnie fiołkami. W dodatku, nieprzyjemny zapach nie ulatnia się zbyt szybko. 

Naturalne olejki

Oleje niewątpliwie mają swoje przysłowiowe “pięć minut”. Używamy ich zarówno do dwuetapowego oczyszczania twarzy, jako produkt idealny do zmywania makijażu, jak i do olejowania włosów. Sprawdzają się także jako substancje zapachowe do nawilżaczy powietrza. Nic więc dziwnego, że popularność zdobyły także jako środki dezynfekujące. Działają antygrzybiczo, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Które olejki sprawdzą się w tym celu najlepiej? Na pewno warto wypróbować olejku cytrynowego, rozmarynowego, lawendowego, tymiankowego, cynamonowego czy goździkowego, a także tego z drzewa herbacianego. Olejki zawierają składniki aktywne – m.in. tymol, które wzajemnie się uzupełniają i podbijają swoje działanie. Mogą służyć choćby do dezynfekcji materaców do spania! 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dezynfekcji powietrza? Sprawdź nasz inny artykuł i kompleksowo zadbaj o bezpieczeństwo w mieszkaniu: https://www.medcal.pl/domowe-sposoby-oczyszczania-powietrza-jaki-sprzet-mamy-do-wyboru/.