Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Stomatologia > Niezbędne elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym

25.03.2022

Niezbędne elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym

Niezbędne elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym

Własny gabinet stomatologiczny jest marzeniem niejednego studenta kierunku lekarsko-dentystycznego. Przyjmowanie pacjentów w swojej przestrzeni i urządzanie oraz wyposażanie jej na własnych warunkach brzmi jak idealne zajęcie.

Jeśli jesteś na etapie planowania otwarcia gabinetu lub stworzenia zupełnie nowego miejsca na mapie swojego miasta w postaci kliniki dentystycznej, czytaj dalej! W tym artykule podpowiadam, co powinno wchodzić w skład podstawowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Czy znajdą się wśród niego endometry i endomotory oraz kompozyty stomatologiczne? Przekonajmy się!

Miejsce leczenia, czyli unit stomatologiczny

Wiele osób zapytanych o pierwsze skojarzenie z gabinetem stomatologicznym, wskaże właśnie fotel na, którym odbywa się leczenie. Specjalistyczna nazwa fotela i znajdujących się obok: siedziska lekarza oraz stolika lekarza i asysty to unit stomatologiczny. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortu podczas zabiegu pacjentowi i pozwolenie specjaliście na wygodne korzystanie z niezbędnych podczas leczenia urządzeń.

Zazwyczaj stanowi centralny punkt w gabinecie, a w nowoczesnych klinikach bezpośrednio nad fotelem znajduje się telewizor, na którym pacjent może oglądać ulubione seriale czy teledyski. Jeśli zależy Ci na umileniu wizyty i zredukowaniu stresu u osób odwiedzających Twoją klinikę, możesz rozważyć taki dodatek, a pewnością zostanie to zauważone przez pacjentów.

Nie będziemy skupiać się na fotelu pacjenta oraz siedzisku stomatologa, które są dość dobrze znane, a na bardziej rozbudowanym elemencie unitu, jakim jest stolik lekarza i asysty. Składa się on z kilku podstawowych urządzeń: mikrosilników, na które montuje się kątnice i prostnice, lampy zabiegowej i niezwykle istotnej lampy polimeryzacyjnej, umożliwiającej utwardzanie wypełnień.

Podczas leczenia stomatologicznego pacjent musi wypluwać zgromadzoną ślinę, czasem także krew, oraz przepłukiwać jamę ustną, dlatego obok unitu stomatologicznego musi znaleźć się także blok spluwaczki, który mu to umożliwi.

Nie wiesz, na jaki unit się zdecydować? Zastanawiasz się, co dokładnie będzie Ci potrzebne do pracy zarówno teraz, jak i w przyszłości? Możesz zdecydować się na wersję podstawową, a z upływem czasu po prostu rozbudowywać ją o kolejne elementy! Zwróć uwagę nie tyko na funkcjonalność unitu stomatologicznego, ale także jego wygląd. Model o ciekawym designie wprowadzi do wnętrza gabinetu świeży i nowoczesny klimat.

Autoklaw, leki, znieczulenia i czyste powietrze – czyli bezpieczeństwo i komfort pacjenta

Pacjent zgłaszający się na wizytę do gabinetu stomatologicznego chce mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony w profesjonalny i bezpieczny sposób. Dla dużej części osób istotny jest także pełny komfort podczas zabiegu. Dlatego uzupełnij wyposażenie gabinetu o odpowiednie środki znieczulające. Z pewnością podczas leczenia przydadzą Ci się także podstawowe leki – pamiętaj o regularnym uzupełnianiu wykorzystywanych zapasów!

Urządzeniem, którego nie może zabraknąć w żadnej klinice stomatologicznej jest oczywiście autoklaw. Pozwala na szybką sterylizację wykorzystywanych narzędzi, na których gromadzi się krew czy ślina pacjenta. Jest sprawdzoną formą dbania o sterylność narzędzi, a tym samym ochronę pacjentów.

Ponieważ podczas leczenia stomatologicznego często zdarzają się zakażenia niebezpiecznymi patogenami, które znajdują się w powietrzu, ale mogą zostać przeniesione do leczonego miejsca np. poprzez kontakt z fartuchem lekarskim. Dlatego warto umieścić w gabinecie profesjonalne urządzenie do dekontaminacji powietrza, które oczyszcza także powierzchnie.

Rękawiczki i maseczka ochronna to elementy, o których trzeba pamiętać podczas zabiegu.

Nie można zapomnieć także o środkach ochrony osobistej, takich jak: maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe, a także okulary stomatologiczne, które chronią oczy przed dostaniem się do nich resztek materiałów.

Niezbędne materiały wypełnieniowe

Kolejnym elementem wyposażenia gabinetu są kompozyty stomatologiczne, pozwalające na wypełnianie ubytków, z którymi pacjenci zgłaszają się na wizytę. Dobrą praktyką jest zaopatrzenie gabinetu w różne rodzaje materiałów wypełnieniowych, żeby zawsze być doskonale przygotowanym na każdy przypadek. Wybierz więc kompozyty światłoutwardzalne i chemoutwardzalne, amalgamaty, kompomery oraz glasjonomery. Nie zapomnij także o wypełnieniach tymczasowych!

Odpowiednie narzędzia

Do wykonywania zabiegów stomatologicznych niezbędne są także narzędzia. W podstawowym wyposażeniu każdego gabinetu powinny znaleźć się te służące do diagnostyki: lusterko, zgłębnik, a także pęsety.

W zależności od oferowanych przez Ciebie usług, przydatne mogą okazać się także narzędzia implantologiczne, chirurgiczne, protetyczne czy endodontyczne. Bogate wyposażenie pozwoli Ci na oferowanie kompleksowych usług.