Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Zdrowie > Sen to zdrowie – 3 wskazówki na lepszy sen

10.08.2020

Sen to zdrowie – 3 wskazówki na lepszy sen

Sen to zdrowie – 3 wskazówki na lepszy sen

Sen to czas, gdy zapamiętujemy, odpoczywamy i regenerujemy cały organizm. Sen dzieli się na dwie fazy – NREM i REM, podczas których zachodzą ważne dla organizmu procesy. Niektórzy śpią więcej inni mniej, a czy wiadomo ile powinno się spać? Może bardziej chodzi o to, jak powinno się spać? Czas rozwiązać znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Ile powinno się spać?

W tej kwestii dużą rolę odgrywa etap życia, w którym się znajdujemy. Widać regułę, że im osoba młodsza, tym więcej snu potrzebuje. Dla noworodków jest to między 14 a 17 godzin, a dla osób starszych 7 lub 8 godzin, jest to ponad dwukrotna różnica! Zwróćmy, jednak uwagę na uśrednioną ilość snu, czyli magiczne 8 godzin. Czemu magiczne? Każdy z nas słyszał, że powinien spać właśnie tyle, ale czy ktoś się nad tym bardziej zastanawiał? Ważne jest przespanie odpowiedniej ilości faz snu, które trwają:

  • NREM – około 80 – 100 minut,
  • REM – około 15 minut,

w nocy należy powtórzyć je 4 lub 5 razy, aby być na prawdę wypoczętym. Podzielenie doby na równe 3 części – praca, odpoczynek oraz sen może okazać się nieskuteczne, ale mówienie, że sen musi trwać wielokrotność 90 minut, co też można często usłyszeć, jest równie mylnym stwierdzeniem, bo wiemy, że odpowiednie fazy snu mogą różnić się w czasie.

To ile powinno się spać? Tyle ile dany organizm potrzebuje! Jeśli śpimy zaledwie kilka godzin dziennie, a w ciągu dnia odczuwamy niepokój, senność czy trudności w koncentracji – organizm pokazuje, że sen należy wydłużyć. Z drugiej strony, spanie po kilkanaście godzin dziennie może być oznaką dolegliwości. W trakcie snu organizm najlepiej walczy z chorobami, więc jeśli śpicie ponadprzeciętnie długo warto udać się na badania kontrolne.

Jak powinno się spać?


Skoro już wiecie, że nie warto przejmować się, że śpimy trochę mniej lub więcej niż przeciętna osoba, to na czym warto się skupić? Bardzo ważna jest jakość i regularność snu. Snu nie da się odłożyć, więc stwierdzenie “wyśpię się w weekend” powinno być naprawdę rzadkością. O ile można odespać jeden nieprzespany wieczór, to jeśli takie zdarzenie będzie się powtarzać nasz organizm nie będzie miał czasu na regenerację i odnowę komórek, naturalnie zachodzące procesy w mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie i podejmowanie decyzji będą zakłócone. Więc, jak powinno się spać? Jest kilka zasad ułatwiających szybsze zasypianie i głębszy sen.

Sen – jak rutyna może nam pomóc?

Powtarzając daną sekwencję czynności można przyzwyczaić nasz mózg, aby postępował w konkretny sposób w danej sytuacji. Kilka godzin przed snem należy zacząć czas relaksu i odpoczynku.

Wieczorem warto jest wyłączyć urządzenia elektroniczne, w szczególności telefony, ponieważ wytwarzają niebieskie światło zmniejszają produkcję melatoniny – hormonu, którego zadaniem jest regulacja senności. Doskonałym rozwiązaniem jest zasłonięcie rolet i żaluzji oraz wyciszenie pomieszczenia – im mniej bodźców organizm będzie otrzymywał z otoczenia, tym lepiej będzie mu zapaść w głęboki sen.

spanie

Pokój powinien być dotleniony i w miarę chłodny, ponieważ takie warunki działają zbawczo na organizm, odpowiedni temperatura sprawia, że ciało będzie zajęty zasypianiem, a nie regulacją ciepła i zimna. Każdy z nas wie, jak ciało zachowuje się dusznym i gorących pomieszczeniach, podczas snu nie jest inaczej.

Łóżko powinno kojarzyć się tylko ze snem, dlatego odradza się oglądania w nim filmów czy korzystania z laptopa. Podstawą dobrego łóżka, a co za tym idzie snu, jest dobry materac. Nie za twardy ani nie za miękki materac, który dobrze podpiera kręgosłup daje nam pewność, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu ani bólu w mięśniach.

Spokojne wieczory, czyli takie bez wysoce aktywnych zajęć sportowych, lekkie potrawy czy nawet spokojna lektura uspokajają organizm dając mu szansę na szybsze zapadnięcie w sen. Intensywne treningi podnoszą temperaturę ciała i tętno, a przed snem oba powinny być obniżane. Jednak uprawianie aktywności fizycznej jest ważne i pomocne dla prawidłowego funkcjonowania, więc lepiej jest poćwiczyć, nawet wieczorem, niż nie robić nic. Jedzenie przed snem wcale nie powoduje bezpośrednio wagi, ponieważ liczy się tutaj bilans kaloryczny. Liczy się natomiast to, że jedząc ciężkostrawne potrawy ciało będzie musiało wykorzystać energię na ich trawienie. Natomiast uczucie przybrania masy jest spowodowane pozycją leżącą – jedzenie nie jest naturalnie posuwane w dół, przez co tworzy się zastój treści pokarmowych. Przeczytaj w naszym kolejnym artykule, w jakich godzinach powinno się spożywać ostatni posiłek, aby mieć zdrowy i komfortowy sen: https://www.medcal.pl/zegar-biologiczny.

Spanie – słuchaj swojego orgaznimu


Jak powinno się spać? Odpowiednio do potrzeb organizmu! Jeśli czujesz, że Twój organizm nie funkcjonuje poprawnie, pomimo stosowania się do powyższych, skontaktuj się ze specjalistą, ponieważ może Twój organizm pokazuje, że należy coś w życiu zmienić. Może warto zmienić dietę, np. włączając do niej więcej owoców czy cynamon? A jeśli czytasz ten artykuł przed snem, wyłącz go i idź spać!