Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Zdrowie > Biżuteria dla alergików – z czego może być wykonana?

17.05.2023

Biżuteria dla alergików – z czego może być wykonana?

Biżuteria dla alergików – z czego może być wykonana?

Skłonności alergiczne dość mocno ograniczają wybór ozdób jubilerskich. Problem pojawia się zwłaszcza, gdy chcemy kupić biżuterię na prezent, a nie wiemy, czy obdarowany nie należy do licznego grona alergików. Na szczęście jednak wybór akcesoriów jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie – jeśli nie z tego metalu, to z innego surowca. Dowiedz się, jaka biżuteria dla alergików jest całkowicie bezpieczna. 

Biżuteria, która nie uczula wykonana ze stali

Stal chirurgiczna, zwana tez stalą nierdzewną lub szlachetną, to materiał hipoalergiczny. Nie zawiera niklu, a a to właśnie nikiel jest najczęściej uczulającym metalem w powszechnie dostępnej biżuterii. Stal szlachetną można nosić bez obaw o wystąpienie kontaktowej alergii, tak często spotykanej przy niklowych ozdobach.

Jak wskazuje Paul Bergstresser, profesor Wydziału Dermatologii Uniwersytetu Teksańskiego, aż 99% alergii na biżuterię powodowanych jest właśnie przez nikiel.

Kolczyki, naszyjniki i pierścionki ze stali chirurgicznej mają także inne zalety. Cechuje je wyjątkowa wytrzymałość, lekkość, walory estetyczne, przystępna cena oraz szeroki wybór wzorów. Jak wskazuje nazwa, stal nierdzewna jest całkowicie odporna na korozję, a nawet na czernienie. 

W poszukiwaniu oryginalnych pierścionków ze stali chirurgicznej sprawdź kolekcję Gal-art – jednego z największych sklepów internetowych z biżuterią ze stali chirurgicznej: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-pierscionki. Poza pierścionkami dostaniesz tutaj tysiące innych akcesoriów biżuteryjnych bezpiecznych dla wrażliwej skóry.

Jeśli więc zależy Ci na biżuterii metalowej, a obawiasz się uaktywnienia alergii kontaktowej, najbezpieczniejszym wyborem będzie stal szlachetna. Takie akcesoria można nosić codziennie, bez obaw o zdrowie. 

Biżuteria dla alergików ze złota i srebra – czy to pewny wybór?

Generalnie tak. Złoto, platyna i srebro same w sobie nie uczulają. Problemem mogą być jednak domieszki stosowane do wzmocnienia metali.

Warunkiem bezpieczeństwa jest zakup srebrnej lub złotej biżuterii u renomowanego producenta. Wtedy masz gwarancję, że metal nie zawiera potencjalnie uczulających domieszek. Nie powinno ich być w biżuterii ze szlachetnych kruszców, ale akcesoria z niepewnego źródła rządzą się swoimi prawami… 

Biżuteria dla alergików wykonana z naturalnych materiałów

Przy alergii na metale, pozostaje nam wybierać biżuterię ze stali chirurgicznej lub materiałów szlachetnych. Akcesoria wcale jednak nie muszą być wykonane z błyszczących kruszców.

Drewno, skórzane rzemyki, plecione sznurki, ceramika, kamienie jubilerskie – taka biżuteria występuje w bardzo oryginalnych wydaniach. Pasuje do różnych styli ubioru. Drewno, sznurki i rzemyki są cenione przez osoby z zamiłowaniem do natury, ceramika świetnie spisuje się w stylu nowoczesnym, a kamienie jubilerskie przemawiają najbardziej do osób zafascynowanych ezoteryką. Bezpieczne są również naturalne perły. Te półszlachetne kamienie zaliczają się do ponadczasowej biżuterii.

Tak samo jak w przypadku złota i srebra, w biżuterię z naturalnych materiałów trzeba się zaopatrywać u sprawdzonego producenta. W przeciwnym wypadku może się okazać, że elementy ozdoby zawierają nikiel, a wtedy ryzyko alergii kontaktowej drastycznie wzrasta. Najtańsze ozdoby nieokreślonego pochodzenia mogą być również barwione substancjami podrażniającymi skórę przy długotrwałym kontakcie – nie z powodu alergii, ale po prostu ich chemicznego składu.

Bezpieczne koraliki

Ciekawa biżuteria dla alergików może powstać również z różnych rodzajów koralików. Koraliki akrylowe, szklane, ceramiczne, drewniane czy z modeliny nie będą problemem dla osób uczulonych na metale. Spośród szykownych koralików zwróć uwagę na kryształy Swarovskiego – tak naprawdę nie kryształy, a odmiana szkła.

Ważne jest oczywiście zwrócenie uwagi na całość konstrukcji. Metalowe wstawki i zapięcia wykonane z czegoś innego niż stal chirurgiczna bądź szlachetny kruszec, mogą sprowadzić problemy. Podobnie z barwnikami stosowanymi przez nieokreślonych producentów. W Internecie dokładnie sprawdź opis akcesorium, a kupując stacjonarnie dopytaj obsługę o dokładną specyfikację interesującej Cię ozdoby.


Biżuteria, która nie uczula, to przede wszystkim stal chirurgiczna oraz akcesoria ze srebra i złota. Warte uwagi są także miękkie naturalne materiały – drewno, skóra, materiałowe sznurki czy glinka ceramiczna. 

Kupując biżuterię dla alergików zawsze trzeba wybierać na sprawdzone sklepy i dokładnie czytać opisy proponowanych ozdób. Tylko wtedy można mieć pewność co do ich pełnego bezpieczeństwa. Odwiedź Gal-art – sklep z bezpieczną biżuterią ze stali nierdzewnej, srebra wysokiej próby i wielu innych tworzyw przyjaznych wrażliwej skórze!