Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Stomatologia > Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść, a czego unikać?

12.05.2023

Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść, a czego unikać?

Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść, a czego unikać?

Biała dieta po wybielaniu zębów pozwala na dłużej zachować piękny odcień szkliwa oraz wzmocnić efekt całego zabiegu. Najczęściej należy trzymać się jej od 24 do 72 h. W tym czasie nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napojów o intensywnych barwach. 

Warto pamiętać jednak, że niekiedy stomatolog może zalecić powstrzymywanie się od nich nawet do 2 tygodni od momentu wykonania wybielania. Dużo zależy jednak od wybranej metody przywracania blasku szkliwa. 

Co zatem jeść w tym czasie? Jakie produkty będą bezpieczne, a które mogą źle wpłynąć na efekt? Sprawdź artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania!

Biała dieta po wybielaniu – co można jeść w tym czasie?

Jak sama nazwa wskazuje, biała dieta po wybielaniu powinna bazować na wszelkich jasnych produktach spożywczych – takich, które nie będą farbować szkliwa

Po zabiegu warto więc włączyć do swojego jadłospisu przede wszystkim nabiał. Bez obaw możesz w tym czasie jeść wszelkiego rodzaju twarogi, serki, jaja czy jogurty naturalne. Pieczywo na ten czas zamień na jasne, aby mieć pewność, że nic nie wpłynie negatywnie na efekt wybielania.

Do tego śmiało możesz sięgać po jasne owoce, takie jak banany, jabłka czy gruszki oraz warzywa – selery, kalafiory, kapustę czy ziemniaki. Bezpieczne będą także białe makarony oraz ryże. Jeśli chodzi o mięso, bazuj głównie na drobiu. Sosy, które dodajesz do dań, także powinny być jasne. Dobrze sprawdzą się te śmietanowe czy chociażby czosnkowe.

Z tych produktów spokojnie uda Ci się z wykonać pełne posiłki. Na śniadanie możesz zjeść chociażby kanapki z wędliną drobiową lub jajecznicę, na drugie śniadanie jogurt naturalny z jednym ze wspomnianych owoców, a na obiad ziemniaki z chudym mięsem czy makaron lub ryż z sosem. Świetna może okazać się także zupa krem z białych warzyw. Możliwości jest mnóstwo. 

Staraj się więc jedynie cały czas szukać produktów spożywczych w jasnych barwach. Wiemy, że niekiedy nie jest to łatwe zadanie, jednak zdecydowanie warto “przemęczyć się” te kilka dni. Efekt zdecydowanie jest tego wart. Nikt nie chce przecież zrujnować rezultatu wybielania już w pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu.

Jakich produktów spożywczych unikać podczas białej diety?

Aby biała dieta po wybielaniu zębów przyniosła odpowiednie skutki, pamiętaj o “zakazanej” liście. Oczywiście będą to wszelkie produkty cechujące się mocnym i intensywnym kolorem, który może zabarwić szkliwo. Z czego należy więc zrezygnować?

Zacznijmy od owoców. W tym przypadku zakazane będą m.in. truskawki, wiśnie, czereśnie, jeżyny, borówki czy maliny. Oczywiście unikaj także wszelkich wykonanych z nich przetworów, takich jak dżemy, soki czy powidła, jak i wypieków z ich dodatkiem.

Warzywa, z których lepiej zrezygnować, to z kolei szpinak, jarmuż, marchew, buraki, papryka, dynia, a nawet pomidory. Odrzuć więc przy okazji także ketchup czy sos pomidorowy. Niestety takie wyroby są jeszcze niekiedy wzbogacone o dodatkowe sztuczne barwniki, więc zafarbowane szkliwo jest po nich wręcz gwarantowane.

Podczas białej diety lepiej stronić również od czerwonego mięsa oraz wędlin i produktów ciemnych zbożowych (makaronów, ryżu, kasz, chleba). Fast foody oraz “gotowce” także nie będą wskazane. Najczęściej znajduje się w nich bardzo duża ilość różnych sosów oraz przypraw – lepiej dokładnie kontrolować, co jesz i przyrządzać w tym czasie wszystkie posiłki samodzielnie.

Na koniec zostały jeszcze przyprawy. Na białej diecie wyklucz curry, pieprz cayenne, kurkumę, paprykę, cynamon itp. Co ciekawe, sos sojowy, kakao i słodycze także lepiej zostawić na później.

Trzymając się białej diety, na wszelki wypadek wstrzymuj się więc od spożywania wszelkich ciemniejszych, kolorowych i intensywnych produktów spożywczych. Dokładnie pilnuj, co znajduje się w Twoich posiłkach. 

Biała dieta przy wybielaniu zębów – bezpieczne i niebezpieczne napoje

Jasne napoje to coś, bez czego nie może obejść się biała dieta. Wybielanie zębów będzie wtedy skuteczniejsze. W tym czasie stawiaj więc głównie na wodę. Nie dodawaj do niej jednak cytryny, ponieważ ta nie jest wskazana po zabiegu. Może powodować podrażnienia. Dozwolone jest także oczywiście mleko. Co ciekawe, białe wino, co prawda jest białe, jednak lepiej go unikać. Zawarte w nim kwasy mogą przyczynić się do dużego dyskomfortu. 

Na liście zakazanych napojów podczas białej diety znajduje się natomiast kawa, herbata (także biała i zielona), kompoty, soki owocowe i warzywne oraz napoje gazowane. Z alkoholu należy zrezygnować całkowicie, ponieważ ma zły wpływ na stan szkliwa poddanego wcześniej wybielaniu. 

Czy w trakcie białej diety kawa jest definitywnie zakazana?

Co ciekawe, biała dieta przy wybielaniu zębów zakłada, aby unikać podczas jej trwania, picia kawy. Jeśli jednak nie jesteś w stanie obyć się bez tego napoju, możesz ją wypić, jednak musisz pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza z nich to duża ilość mleka w kawie. Sięgnij w tym okresie po chociażby latte. Do tego pij ją przez słomkę. Dzięki temu szkliwo nie będzie miało z nią styczności. Mimo to uważaj, aby przez przypadek taki napój nie zafarbował Twoich świeżo wybielonych zębów. 

Jak zatem widzisz, dieta biała po wybielaniu zębów jest dość restrykcyjna, jednak czego nie zrobi się dla pięknego uśmiechu!