Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Odżywianie > Czarnuszka – czarne złoto dla zdrowia i urody

11.03.2021

Czarnuszka – czarne złoto dla zdrowia i urody

Czarnuszka – czarne złoto dla zdrowia i urody

Wiele osób pamięta ją z przydomowych ogródków. Błękitne lub białe kwiaty od lat zdobią klomby i rabaty. Jesienią przemieniają się z kolei w mieszki, które po zasuszeniu tworzą piękne bukiety w wazonach. W ostatniej dekadzie jednak prawdziwą furorę robią jej nasiona. Czarnuszka siewna, bo o niej mowa, zaskakuje szeregiem właściwości odżywczych i zdrowotnych. Zawiera drogocenne witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe. Z tego właśnie względu znakomicie sprawdza się jako przyprawa rozmaitych potraw. Dlaczego warto zaprosić ją do kuchni? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o czarnuszce siewnej, pozostańcie z nami!

Kiedy kwitnie i owocuje czarnuszka?

Czarnuszka siewna jest niewielką rośliną należącą do rodziny jaskrowatych, wyróżniającą się niewielkimi kwiatami o silnym zapachu. Do dziś nie jest znane jej pochodzenie. Naukowcy przypuszczają, że jej ojczyzną są tereny dzisiejszego Iraku i Turcji, skąd przywędrowała do krajów basenu Morza Śródziemnego, a następnie rozprzestrzeniła się na innych kontynentach. Roślina kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Owocuje we wrześniu. Spotykana jest w formie dzikiej, jednak częściej występuje jako roślina uprawna. W Polsce występuje pięć odmian czarnuszki, z czego najpopularniejszymi są: siewna i damasceńska. W kuchni wykorzystywane są nasiona pierwszej z nich. Wyjątkowe właściwości czarnuszki są znane od tysiącleci. W starożytnym Egipcie stosowano ją na wiele schorzeń i nadano miano „czarnego złota”.

Kwitnący kwiat czarnuszki
Kwitnąca czarnuszka damasceńska. Najpopularniejszy rodzaj występujący w Polsce.

„Dobre tłuszcze” zawarte w czarnuszce

Tym, co wyróżnia nasiona czarnuszki, jest wysoka zawartość lipidów. Są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które wykazują wieloaspektowy, pozytywny wpływ na zdrowie. Zarówno kwas linolowy, jak i alfa-linolenowy warunkują prawidłową przepuszczalność błon komórkowych, wpływając na kondycję wszystkich tkanek. Są także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zapewniają prawidłowe przewodnictwo nerwowe, poprawiając w ten sposób pamięć i koncentrację. Regularne spożywanie czarnuszki, może także stać się naturalną profilaktyką chorób wieku starczego, w tym także demencji. Jest także zalecane osobom cierpiącym na stany depresyjne i lękowe.

Jakie witaminy i minerały są w nasionach czarnuszki?

Oprócz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych czarnuszka siewna zawiera także inne związki chemiczne, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czarne, kanciaste nasiona są bogate w olejki eteryczne, działające przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Dzięki temu przyprawa może okazać się pomocna w zapobieganiu przeziębieniom oraz przyspieszać powrót do zdrowia, kiedy wystąpi infekcja. W czarnuszce można także znaleźć osiem z dziewięciu aminokwasów będących podstawowym składnikiem budulcowym komórek. Nasiona są ponadto bogate w witaminy z grupy B, wpływające na dobrą kondycję układu nerwowego oraz biorące udział w tworzeniu się erytrocytów. Nie brakuje w nich także beta-karotenu, który znakomicie wspomaga wzrok i chroni przed degeneracją plamki żółtej prowadzącą do jaskry. Wśród minerałów, największy udział przypada dla wapnia i magnezu pomagającego utrzymać odpowiedni stan kości oraz potasu i żelaza wspomagającego układ sercowo-naczyniowy.

Czarnuszka na wrzody żołądka

Czarnuszka może także przyjść z pomocą osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jest specyfikiem, który może pomóc w chorobie wrzodowej żołądka. Zwiększając zawartość mucyny w błonie śluzowej żołądka, może chronić ją przed działaniem soków trawiennych, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się i powiększaniu nadżerek. Warto także pamiętać o tym, że nasiona czarnuszki zawierają sporą ilość błonnika. Ten nierozpuszczalny w wodzie wielocukier pozwala zadbać o prawidłową mikroflorę w jelitach. Stymuluje też ich perystaltykę, zapobiegając uciążliwym zaparciom. Warto także podkreślić, że nasiona czarnuszki wykazują działanie przeciwpasożytnicze.

Czarnuszka – niezastąpiona w diecie diabetyków

Po nasiona czarnuszki powinni sięgać także diabetycy oraz osoby zagrożone cukrzycą. Wspomniany tymochinon wraz z olejkiem eterycznym obniżają poziom cukru we krwi i stymulują produkcję insuliny. Warto także podkreślić rolę kwercetyny. To złożona substancja chemiczna, która znakomicie stabilizuje stężenie cukru. Zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie, a także zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta w trzustce nawet o 70 procent.

Nasiona czarnuszki a leczenie astmy

Badania kliniczne prowadzone w ostatnich latach dowodzą, że czarnuszka może skutecznie wspomagać leczenie astmy. Regularne stosowanie ekstraktu z jej nasion w grupie badawczej pozwoliło zaobserwować zmniejszenie częstotliwości napadów choroby oraz zredukować świszczący oddech pojawiający się u dotkniętych nią pacjentów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zaobserwowano, że czarnuszka jest też pomocna w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, w tym także kataru. Jej stosowanie może być pomocne zarówno w przypadku kataru o podłożu wirusowym, jak i alergicznym. W tym ostatnim jest o wiele skuteczniejsza niż popularna cetyryzyna – lek o działaniu przeciwhistaminowym, stosowany powszechnie w leczeniu dolegliwości. Olejki eteryczne zawarte w nasionach czarnuszki mogą też rozszerzać oskrzela oraz ułatwiać odkrztuszanie zalegającej w nich wydzieliny.

Badania pokazują, że regularne spożywanie czarnuszki może załagodzić obiawy astmy.

Czarnuszka dla kobiet karmiących i nie tylko

Czarnuszka sprawdzi się także w kobiecych dolegliwościach. Spożywanie jej nasion może przyczynić się do wyregulowania cyklu miesiączkowego oraz łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego. U kobiet karmiących czarnuszka może wspomagać laktację. Nie oznacza to jednak, że nie powinni sięgać po nią mężczyźni. Wręcz przeciwnie – nasiona czarnuszki mogą bowiem stymulować wydzielanie testosteronu. Dzięki temu mogą się przydać przy redukowaniu problemów z erekcją i wpłynąć na zwiększenie płodności.

Czarnuszka na zdrową cerę i piękne włosy

Nasiona czarnuszki są także sprzymierzeńcami urody. Zawarte w nich związki bioaktywne znakomicie stymulują pracę mieszków włosowych. Dzięki temu sprawiają, że włosy stają się bardziej gęste, grubsze i mocniejsze. Spożywanie czarnuszki to także sposób na piękną i zdrową skórę. W tym przypadku warto sięgnąć nie tylko po nasiona, ale także po tłoczony z nich olej. Codzienne wcieranie go w skórę może redukować objawy trądziku, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Olej z kolei może działać antyseptycznie, łagodząco i regenerująco. Używany zamiast kremu może pomóc w zmniejszeniu wydzielania sebum oraz ograniczeniu pojawiania się na cerze stanów zapalnych. Znakomicie nawilży skórę i spowolni tworzenie się zmarszczek. Prawidłowa pielęgnacja to klucz do sukcesu pięknej cery. Zobacz 5 postawowych zasad pielęgnacji: https://www.medcal.pl/recepta5.

Ekstrakt z czarnuszki – obiecujący lek na raka

W ostatnich latach trwają także badania nad antynowotworowymi właściwościami nasion czarnuszki siewnej. Dotychczasowy stan wiedzy pozwala wysunąć tezę, że zawarty w nich tymochinon może niszczyć lub hamować rozwój niektórych komórek rakowych. Ekstrakt z czarnuszki może przyczynić się do apoptozy komórek białaczki mieloblastycznej, raka piersi, raka szyjki macicy, prostaty, płuc, a także nowotworów wątroby i trzustki. Naukowcy z Ohio State University przekonują z kolei, że tymochinon jest skuteczną bronią w walce z nowotworami ośrodkowego układu nerwowego, w tym także glejaka mózgu. Należy jednak pamiętać, że tezy te na chwilę obecną nie są poparte badaniami klinicznymi, w których udział biorą ludzie.

Czarnuszka w kuchni

Nasiona czarnuszki, oprócz wyjątkowych walorów zdrowotnych, cechują się też doskonałym smakiem. Ich ostry, nieco korzenny aromat znakomicie pasuje do wielu dań. Dzięki temu znajdują coraz szersze zastosowanie w kuchni. Można śmiało dodawać ją do wypieków – chleba czy bułek. Doskonale smakuje jako przyprawa do mięs. Sprawia, że tłuste, ciężkie potrawy stają się bardziej lekkostrawne, zaś ich spożycie mniej obciąża żołądek i wątrobę. Czarnuszkę można dodawać także do panierek, przyrządzając kotlety z wieprzowiny czy drobiu. Czarne nasiona o wyrazistym aromacie wzbogacą tez sałatki czy twarogi. Amatorzy trunków mogą pokusić się o dorzuceniu niewielkiej ilości ziaren do balonów z winem. Dzięki temu, produkt nabierze wyjątkowego, lekko korzennego aromatu.

Zainteresowały Cię drogocenne właściwości czarnuszki? Dowiedz się więcej o oleju z tej rośliny i 3 innych prozdrowotnych olejach!
https://www.medcal.pl/olej-trzeba-miec-w-glowie-i-nie-tylko-4-oleje-ktore-musisz-poznac-blizej/