Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Stomatologia > Prostnice stomatologiczne – co musisz o nich wiedzieć?

02.09.2022

Prostnice stomatologiczne – co musisz o nich wiedzieć?

Prostnice stomatologiczne – co musisz o nich wiedzieć?

Stomatologia to dziedzina, w której znaczenie ma nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale także stosowane do zabiegów narzędzia. Tylko zastosowanie odpowiednich urządzeń i produktów o wysokiej jakości pozwoli osiągnąć zadowalające lekarza efekty i da pacjentowi możliwość cieszenia się zdrowym i pięknym uśmiechem. Ważne narzędzia należące do tej grupy to prostnice stomatologiczne – ich szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach sprawia, że nie może zabraknąć ich w żadnym gabinecie dentystycznym. Co warto o niej wiedzieć i na co zwrócić uwagę, przeglądając asortyment, jaki posiada sklep dentystyczny? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

Czym jest prostnica stomatologiczna? Podstawowe informacje o tym ważnym urządzeniu

Prostnica stomatologiczna jest narzędziem szeroko wykorzystywanym we współczesnej stomatologii. Składa się z trzpienia gwintowanego, profilowanej rękojeści, organicznika wiertła, a także obudowy, która posiada obrotowe mocowanie. Podobnie jak kątnica, także i prostnica jest wyposażona w dysze sprayu, które pomagają w zadbaniu o odpowiednią higienę podczas zabiegu i zapewniają pacjentowi bezpieczeństwo, chroniąc go przed możliwością zakażenia niebezpiecznymi patogenami.

Głównym kryterium różnicującym dwa rodzaje prostnic stomatologicznych dostępnych na rynku jest to, czy posiadają one światło. Modele wyposażone w tę funkcję zdecydowanie ułatwiają pracę, gdyż dokładnie oświetlają miejsce zabiegu. Światło, które emitują, jest podobne do naturalnego światła dziennego, dzięki czemu nie męczy ono dodatkowo oczu.

Prostnica i kątnica są zasilane mikrosilnikiem elektrycznym. Natomiast cechą, która odróżnia prostnicę od kątnicy, jest to, że pracuje ona wolniej. Jej prędkość to maksymalnie 25 tysięcy obrotów na minutę, a dolna granica wynosi jedynie 500 obrotów na minutę. Dzięki temu pozwala na precyzyjną pracę, z niebywałą dokładnością i dbałością o każdy szczegół.

Prostnica – w jakich dziedzinach stomatologii jest wykorzystywana?

Prostnica stomatologiczna jest urządzeniem, które jest niezbędne w wielu dziedzinach stomatologii. Przede wszystkim korzystają z niej ortodonci oraz protetycy – prostnica przydaje się im między innymi do wykonywania protez oraz aparatów ortodontycznych. Jednak nie jest to jej jedyna rola, gdyż swoje miejsce ma ona także w stomatologii zachowawczej oraz endodoncji, gdzie służy do opracowywania ubytków i pracy na otwartej komorze zęba.

Prostnica jest urządzeniem, którego nie może zabraknąć w żadnym nowoczesnym gabinecie stomatologicznym.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania prostnicy stomatologicznej?

Korzystanie z prostnicy stomatologicznej powinno być w pełni komfortowe dla stomatologa. Specjaliście może pomóc w tym odpowiednio wyprofilowana rączka urządzenia, która nie stanie się niewygodna nawet podczas długotrwałej pracy. Warto zwrócić uwagę także na to, aby posiadała ona antypoślizgową warstwę. Pozwoli do zadbać o bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu – dentysta nie będzie musiał się obawiać, że jego ręka się przypadkowo omsknie. Dodatkowo prawidłowo wyprofilowana prostnica pozwoli dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej, nawet tego bardzo trudno dostępnego.

Aby zapewnić komfort pacjentowi, warto wybrać prostnicę, która charakteryzuje się bezwibracyjną i cichą pracą. Dzięki temu nie będzie on narażony na dodatkowe nieprzyjemna odczucia w trakcie zabiegu, związane wyłącznie z wyborem urządzenia niższej jakości. Urządzenie nie powinno się także zbytnio nagrzewać.

Ostatnim ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu prostnicy stomatologicznej, jest to, aby odznaczała się ona bezawaryjnym działaniem i długą żywotnością. Sytuacja, w której przestanie działać w trakcie zabiegu jest zdecydowanie czymś, czego lepiej uniknąć. Pomoże w tym wybór urządzenia od sprawdzonej marki, która cieszy się uznaniem w branży stomatologicznej.

Prostnica stomatologiczna – urządzenie jakiej marki jest najlepszym wyborem?

Prostnice stomatologiczne to urządzenia, które znajdziesz w katalogu wielu firm, produkujących asortyment dla gabinetów dentystycznych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim marka NSK. Ten japoński producent, o ponad 100 latach doświadczenia, może pochwalić się szerokim asortymentem kątnic i prostnic, które są wykorzystywane w klinikach stomatologicznych na całym świecie. Jego produkty trafiają w gust nawet najbardziej wymagających specjalistów i są przez nich doceniane.