Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Stomatologia > Czego nie jeść z aparatem ortodontycznym?

08.03.2023

Czego nie jeść z aparatem ortodontycznym?

Czego nie jeść z aparatem ortodontycznym?

Nosząc aparat ortodontyczny, należy nieco zmienić swoją dotychczasową dietę. Istnieją bowiem produkty spożywcze, które mogą źle wpływać na cały proces leczenia. Przez to jego czas może się wydłużyć. Niekiedy konieczna może okazać się nawet dodatkowa wizyta, podczas której naprawiane będą skutki zjedzenia czegoś z zakazanej listy. Chcesz więc dowiedzieć się, czego nie jeść z aparatem ortodontycznym? Przeczytaj nasz artykuł, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji!

Czego nie jeść z aparatem? Twardym produktom powiedz nie!

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny lub planujesz jego założenie w najbliższym czasie, pamiętaj, że podczas leczenia nie zaleca się spożywania twardych produktów. Należą do nich przede wszystkim orzechy, landrynki czy chrupiące pieczywo. Taka żywność może niestety poluzować zamki lub złamać drut. 

W przypadku owoców i warzyw, takich jak marchew czy jabłko, pokrój je na mniejsze kawałki i bardzo ostrożnie je jedz. Podobnie będzie w przypadku bułek czy gotowanej kukurydzy – wtedy zdejmij z niej ziarna i zjedz je w takiej formie. Przy chipsach oraz popcornie zachowaj ostrożność i umiar. Nie spożywaj na raz całej garści. 

Musisz więc zapamiętać, że te najtwardsze produkty, takie jak orzechy, najlepiej całkowicie wyeliminować z diety na czas noszenia aparatu ortodontycznego. Pozostałe staraj się kroić na mniejsze części i uważaj, by podczas ich spożywania nie uszkodzić żadnego elementu.

Czego nie jeść przy aparacie? Zrezygnuj z ciągnących i klejących się produktów

Nosząc aparat ortodontyczny, nie zaleca się również spożywania produktów klejących i ciągnących. Te mogą “wejść” w poszczególne części aparatu, a następnie go uszkodzić. Zrezygnuj więc z popularnych cukierków typu krówki. Podobnie będzie z karmelem i batonikami, w których on występuje. Żelki także nie są najlepszym wyborem. Oczywiście sporadycznie możesz je zjeść, jednak szybko przekonasz się, że ich pogryzienie wcale nie będzie łatwe. 

A co z gumą do żucia? Jak się można już domyśleć, ta także może mieć destrukcyjny wpływ na aparat ortodontyczny. Lepiej zamień ją na miękkie lub średnio twarde drażetki miętowe.   

Jedzenie przy aparacie ortodontycznym – unikaj produktów barwiących

Aparat ortodontyczny oraz jego poszczególne części, bardzo łatwo także zabarwić spożywanymi produktami spożywczymi. Dotyczy to przede wszystkim aparatów estetycznych, w których to zamki przyjmują kolor mleczny lub bezbarwny. Podobnie będzie z ligaturami, a więc gumkami w różnych odcieniach zakładanych na poszczególne zamki. 

Jeśli chcesz zachować ich pierwotną barwę, unikaj kurkumy, curry czy chilli, a więc wszystkich przypraw o intensywnych kolorach. Szpinak czy buraki także mogą zmienić wygląd Twojego aparatu, a do tego spowodować ciężki do usunięcia nalot na zębach. Gdy zależy Ci na wysokiej estetyce, lepiej unikaj tych produktów. 

Z czego lepiej zrezygnować, nosząc aparat? Słodkie napoje i słodycze nie są wskazane! 

Na koniec zostały nam jeszcze do omówienia słodycze oraz napoje gazowane. Oczywiście każdy z nas ma na nie czasem ochotę. Jeśli skusisz się na nie raz na jakiś czas, nic się oczywiście nie stanie. Spożywane w nadmiarze mogą jednak powodować próchnicę oraz psucie się zębów. Jeśli nosisz aparat, stomatolog może mieć problem z wypełnieniem pewnych ubytków. 
Lepiej więc starać się, by zęby przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego nie wymagały interwencji stomatologicznej. Unikaj słodyczy i pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkuj zęby po każdym posiłku, używaj irygatorów oraz szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, a także płynów do płukania jamy ustnej, a wszystko powinno być w porządku.