Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Zdrowie > Refleksoterapia stóp, twarzy i dłoni – jak masować i stymulować określone punkty na ciele?

12.05.2021

Refleksoterapia stóp, twarzy i dłoni – jak masować i stymulować określone punkty na ciele?

Refleksoterapia stóp, twarzy i dłoni – jak masować i stymulować określone punkty na ciele?

Refleksoterapia to leczniczy masaż, który dzięki stymulowaniu odpowiednich obszarów na naszym ciele jest w stanie pomóc nam w walce z chorobami lub nieprzyjemnymi dolegliwościami. Punkty na stopach dłoniach lub twarzy, zwane refleksami, odpowiadają za konkretne narządy i inne części organizmu. Refleksologia to terapia, która jest zaliczana do medycyny alternatywnej. Jakie korzyści daje refleksoterapia? Zobacz, jak i gdzie masować, aby poczuć się lepiej.

Refleksologia a akupresura i akupunktura

Refleksologia jest bardzo podobna do akupresury. Oba zabiegi polegają na stymulacji punktów na ciele za pomocą dotyku. Takie zabiegi mają na celu odblokowanie i poprawę krążenia energii w organizmie. Akupunktura polega natomiast na wbijaniu igieł w określone punktu ciała. Jest to zabieg nieco bardziej inwazyjny. Wszystkie masaże wykorzystują podobne punkty i mają na celu uwolnienie zablokowanej energii. Najbardziej popularna jest refleksologia stóp. Poznaj także inne niekonwencjonalne metody na dbanie o zdrowie, o których przeczytasz w naszym kolejnym artykule: https://www.medcal.pl/medycyna-chinska/.

Refleksologia. Punkty na stopach, grafika
Każdy punkt na stopie odpowiada za inną część działa. Refleksoterapia stóp stymuluje narządy i wpływa na prawidłową pracę ludzkiego organizmu.
Źródło: http://www.filozofiapiekna.pl/index.php?id=217&l=pl.

Refleksologia – punkty na stopach

Dlaczego na niektóre dolegliwości psychofizyczne zalecana jest właśnie refleksoterapia? Stopy to miejsce zakończenia kilku tysięcy nerwów, które są połączone z mózgiem i wszystkimi narządami naszego organizmu. Za konkretne miejsca naszego ciała odpowiadają punkty na stopach. Masaż tych obszarów opiera się na technice “spacerowania”. Ból i wrażliwość w danym miejscu może oznaczać występowania problemu z konkretną częścią ciała. 

Refleksoterapia stóp – jak masować?

Większość punktów znajduje się zarówno na lewej, jak i na prawej stopie. Ułożone są symetrycznie i odpowiadają za tę samą część ciała. Niektóre receptory rozkładają się nierównomiernie, np. w przypadku trzustki. 

Ile powinien trwać masaż?

Mimo że refleksoterapia umożliwia samoleczenie, to lepiej jest wybrać się do profesjonalisty, który specjalizuje się w takich metodach leczenia, jaką jest refleksologia. Masaż konkretnego punktu trwa kilka minut. Cała wizyta może trwać około godziny. Konieczne jest przeprowadzenie wcześniejszego wywiadu, który pozwoli na upewnienie się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania właśnie tej metody leczenia. Efekty pojawiają się dopiero po kilkunastu zabiegach, które powinno się wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu. 

Masaż dłoni. Refleksologia
Refleksoterapia dłoni pomaga zredukować napięcie i poprawia krążenie krwi.

Refleksologia twarzy i dłoni

Pisaliśmy już, że na różne dolegliwości pomaga masaż stopy. Refleksologia może być wykonywana także na twarzy. Uciskanie odpowiednich obszarów pozwala na wyciszenie, redukcję stresu, wprowadza w przyjemny stan relaksu. Wpływa także na poprawę procesu myślenia, koncentrację i poprawę kondycji cery. Masaż dłoni trwa tylko 15 minut, wpływa na lepsze krążenie krwi i pomaga zlikwidować napięcia.

Refleksologia – na depresję i nie tylko. Kiedy warto spróbować?

Refleksologia nóg, twarzy i dłoni może pomóc w wielu dolegliwościach. Warto spróbować leczniczego masażu w przypadku, gdy:

  • cierpisz na depresję, 
  • prowadzisz stresujący tryb życia,
  • cierpisz na migreny,
  • chcesz poprawić krążenie,
  • masz problemy z ciśnieniem,
  • masz problemy z zajściem w ciążę,
  • jesteś alergikiem,
  • cierpisz na bezsenność, 
  • borykasz się z bólem kręgosłupa lub stawów.

Refleksologia na stopach – przeciwwskazania

Refleksoterapia uznawana jest za bezpieczną metodę leczenia. Natomiast jest kilka sytuacji, kiedy powinno się wstrzymać od tego typu zabiegów.

Główne przeciwwskazania do refleksologii:

  • ciąża,
  • groźne choroby zakaźne, takie jak np. gruźlica,
  • grzybica stóp,
  • przeszczep narządów,
  • złamania,
  • czynne zapalenia, żylaki, otwarte rany stóp,
  • ostre zapalenie wątroby,
  • gorączka.

Szybki i stresujący tryb życia powoduje, że jesteśmy spięci i ciężko jest się zrelaksować. Warto zadbać o odprężenie, pozbycie się bólu i niezdrowego napięcia. Refleksologia stóp, dłoni lub twarzy to prosty i bezpieczny sposób na leczniczy masaż, pomagający na wiele różnych dolegliwości.