Medcal - Blog u zdrowiu, urodzie i kosmetykach
> Blog > Zdrowie > Z troski o najbliższych – jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów?

19.08.2021

Z troski o najbliższych – jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów?

Z troski o najbliższych – jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów?

Czas nie jest łaskawy dla naszego zdrowia. Pogarszająca się kondycja rodziców, dziadków i babć ciąży na sercach ich bliskich i skłania do poszukiwania pomocy u lekarzy oraz w aptece. Na szczęście, sama Matka Natura nie pozostawiła nas bezbronnymi wobec upływu lat. Naturalne suplementy dla seniorów działają! Musimy tylko wiedzieć co i jak wybierać. Zanim odwiedzisz sklep ekologiczny przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów!

Sokoli wzrok w starszym wieku – czym wspierać oczy seniora?

Problem starczowzroczności dotyczy do czwartego Polaka. Po czterdziestym roku życia ludzkie oczy tracą zdolność akomodacji, czyli dostosowywania ostrości widzenia do obiektów widzianych z różnej odległości. Nie jest to proces możliwy do zatrzymania, ale dzięki suplementacji można go nieco spowolnić.

Zastanawiając się jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów, powinniśmy wziąć pod lupę wspomagające wzrok borówki. Te leśne smakołyki są bogate w antocyjany, czyli przeciwutleniacze – związki chemiczne niwelujące działanie wolnych rodników, a ponadto wzmacniają naczynia krwionośne gałek ocznych. O występowaniu antocyjanów w owocach świadczy ciemna, fioletowa barwa – znajdziemy je nie tylko w borówkach leśnych i amerykańskich, ale także w jeżynach oraz czarnej porzeczce – fioletowe owoce to jest to! Podobno – dla czego naukowcy znajdują uzasadnienie – żołnierze podczas II Wojny Światowej, którzy regularnie spożywali konfitury jagodowe zauważali poprawę ostrości widzenia. Niestety, jagodami nie możemy cieszyć się przez cały rok. Podczas sezonu warto więc zrobić zapas przetworów oraz zamrozić jak najwięcej borówek – mrożenie nie pozbawia ich cennych właściwości.

Kolejna dobrze znana, choć mniej doceniana za walory prozdrowotne roślina to aksamitka rozpierzchła – intensywnie kwitnąca, często widywana w polskich ogrodach. Ten kwiat również należy do antyoksydantów – zapobiega zwyrodnieniom wzroku, także właśnie tym powiązanym z procesami starzenia. 

Suplementacja borówkami i aksamitką przyczynia się nie tylko do doraźnej poprawy wzroku, ale przede wszystkim redukuje ryzyko chorób oczu. Do najczęstszych chorób wzroku u seniorów należą jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej – schorzenia bardzo poważne, wymagające operacji, prowadzące w prostej linii do ślepoty. 

Funkcje poznawcze u seniorów

Myśląc o starości często obawiamy się perspektywy demencji czy choroby Alzheimera. Jedno jak i drugie są schorzeniami niezwykle trudnymi do pohamowania oraz bardzo przykrymi dla seniora i jego najbliższych. Funkcje poznawcze warto więc wspomagać na wszelkie możliwe sposoby, aby umysł jak najdłużej zachował pełną sprawność – pierwsze objawy pogarszającej się zdolności zapamiętania możemy odnotować już po czterdziestce. Jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów a zwłaszcza pamięć i koncentrację?

Gingko biloba – miłorząb dwukwiatowy – usprawnia przepływ krwi w mózgu, przeciwdziałając niedotlenieniu i związanym z nim obumieraniu komórek. Miłorząb dwukwiatowy często nazywa się miłorzębem japońskim, co jest błędem – gingko biloba pochodzi z Chin.

Bacopa monnieri to roślina wykorzystywana w ajurwedzie – najstarszej dziedzinie medycyny – ceniona między innymi za poprawianie zdolności mózgu. Korzystnie wpływa na pamięć długotrwałą i krótkotrwałą, a ponadto, należy do adaptogenów. Oznacza to, że zwiększa tolerancję na stres, ułatwia zasypianie i generalnie pozytywnie wpływa na stan psychiczny, a to niezwykle ważne gdy mówimy o dbaniu o mózg. Zdrowa psychika przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej jak nic innego!

Co jeszcze włączyć w ,,arsenał pomocniczy” dla seniora? Suplementacja kwasów omega-3 jest na wagę złota nie tylko u starszych osób. Te kwasy tłuszczowe pozyskiwane w diecie przeważnie z ryb doskonale stymulują pracę mózgu. 

Co poza suplementami poprawia zdolności poznawcze u seniorów? Kluczem jest kompleksowe dbanie o siebie – zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu i regularne trenowanie umysłu. Do tego ostatniego przydają się szczególnie krzyżówki, łamigłówki, czytanie książek i gazet a także komputerowe gry logiczne. 

Cholesterol a wiek 

O cholesterolu, a dokładniej o ,,niezdrowym cholesterolu” słyszymy od wielu już lat. Mimo powszechnej świadomości jego destrukcyjnego wpływu na organizm, wciąż jest problemem, dotyczącym w głównej mierze właśnie osób starszych. Z wiekiem rezygnujemy z aktywności fizycznej i przestajemy dbać o dietę – niestety, uznajemy ,,w tym wieku sylwetka mi niepotrzebna” i zaczynamy pozwalać sobie na zbyt wiele przy stole. Warto jednak przy okazji zauważyć, że niezdrowa dieta młodszych dorosłych również o wiele za często wpędza ich w sidła miażdżycy.

W starciu z cholesterolem nie trzeba od razu sięgać po syntetyczne statyny – na wagę złota jest suplementacja monakoliny K, czyli substancji pochodzącej z fermentowanego czerwonego ryżu. Co robi monakolina K? Hamuje działanie reduktazy HMG-CoA, czyli enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu oraz ,,motywuje” wątrobę do sprawniejszego wychwytywania i pozbywania się szkodliwych lipidów z organizmu. W przeciwieństwie do syntetycznych lekarstw, suplementacja monakoliny K nie powoduje skutków ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie na składniki preparatu.

Rośliną pomagającą w walce z wysokim poziomem cholesterolu jest także karczoch. Poza redukowaniem LDL wyciąg z karczocha działa żółciotwórczo, moczopędnie, reguluje poziom cukru w organizmie oraz wspomaga wątrobę w codziennym przeprowadzaniu detoksu i radzeniu sobie z tłustymi daniami. Trudno nie przyznać, że ,,babcina kuchnia” nie stroni od smalcu, wieprzowiny i panierki – każdy kto lubi dobrze i tłusto zjeść powinien prędzej czy później zainteresować się wspieraniem wątroby za pomocą suplementacji.

Kolagen na stawy – koniec z bólem!

Kolagen to główne białko budujące ludzki organizm – stanowi aż jedną trzecią wszystkich protein w ciele i 70% składu skóry. Pierwsze problemy z produkcją tych protein pojawiają się już po 25 roku życia. To wtedy zaczynamy zauważać pierwsze zmarszczki. Po sześćdziesiątych urodzinach jego syntezowanie przez organizm całkowicie ustaje.

Kolagen na stawy buduje chrząstki, ścięgna, więzadła i generalnie tkanki łączne w organizmie. Jego niedobór działa destrukcyjnie na stawy. Ból, obrzęki, nieprzyjemne ,,strzelanie w kościach” a finalnie choroby zwyrodnieniowe stawów to przykre elementy codzienności dla wielu seniorów.

Z pomocą przychodzi oczywiście suplementacja, w której zawarty jest kolagen na stawy. Uzyskiwany z ryb, wołowiny i wieprzowiny jest świetnie przyswajalny przez organizm – w kwestii wartości biologicznej rządzi kolagen rybi. Jego uzupełnianie pozwoli na dłużej zachować sprawność fizyczną i na długo zapomnieć o bólu stawów!

Problemy z ciśnieniem u seniorów – jak można im przeciwdziałać?

Jednym z czołowych problemów kardiologicznych pod względem częstotliwości występowania jest nadciśnienie. Temat ten dotyczy co trzeciego Polaka, a u osób po sześćdziesiątych urodzinach jest na pierwszym miejscu. Za problemem nadciśnienia stoi głównie niezdrowy styl życia, nadwaga i otyłość oraz stres, na który seniorzy są narażeni wcale nie rzadziej niż żyjące ,,w biegu” młodsze osoby. Mamy jednak też dobre wieści – w starciu z nadciśnieniem tętniczym pomagają naturalne środki, doskonale nam znane!

Jakie to środki? Do rozlicznych walorów prozdrowotnych czosnku należy wspomaganie układu krążenia oraz regulowanie poziomu cholesterolu – obok karczocha i monakoliny K warto go włączyć do suplementacji także w tym celu. Bardzo pomocny przy nadciśnieniu jest również głóg oraz vitis vinifera – najpopularniejsza i najstarsza odmiana winorośli. Z mniej swojsko brzmiących substancji pomagających w kłopotach z krążeniem należy wymienić resweratrol – ten związek chemiczny znajduje się między innymi w skórkach winogron. Zapamiętaj jego nazwę, bo to bardzo dobry wybór gdy chodzi o naturalne wspomaganie prawidłowej pracy serca.

Należy pamiętać, że gdy chodzi o problemy zdrowotne wywołane stylem życia – mówiąc wprost, niedbaniem o siebie – kluczem do poprawy kondycji jest wdrożenie zmian w jadłospisie oraz przekonanie się do aktywności fizycznej. Poza zakupem suplementów dla seniorów, zachęcajmy swoich bliskich do wspólnych spacerów, gotujmy dla nich zdrowo i smacznie oraz dbajmy o dobre samopoczucie psychiczne – o tym przeczytasz poniżej.

Kondycja psychiczna – jakie naturalne substancje wspierają zdrowie seniorów?

Szacuje się, że na depresję cierpi co trzeci polski senior. Ta straszna choroba często jest bagatelizowana przez bliskich – jej objawy uznajemy za typowe dla starzenia się. Osowiałość, zniechęcenie, przeświadczenie o byciu samotnym i niepotrzebnym rodzinie to emocje z którymi borykają się szczególnie wdowy i wdowcy mieszkający samodzielnie.

W przeciwdziałaniu depresji przydaje się suplementacja witaminy D – jej niedobór jest częstym problemem na naszej szerokości geograficznej. Od podaży ,,słonecznej witaminy” w dużej części zależy samopoczucie psychiczne, toteż psychologowie i psychiatrzy zalecają jej suplementację w ramach profilaktyki depresji.

Pamiętajmy jednak, że żadna suplementacja nie zapewni seniorowi tego, co daje regularny kontakt z bliskimi, włączanie go do uczestnictwa w życiu rodzinnym i nawiązywanie znajomości z rówieśnikami. Warto namówić starszych rodziców bądź dziadków na zapisanie się do klubu seniora, a przede wszystkim nie zapominać o nich na co dzień!

Jak wybierać suplementy dla seniorów? Przede wszystkim powinniśmy kupować znaleźć sprawdzony sklep z naturalnymi suplementami lub kupować je w aptekach, dbających o jakość tego, co oferują. Szczególnie warte uwagi są specjalnie dedykowane osobom starszym serie suplementów, opracowywane przez lekarzy doskonale znających ich najczęstsze problemy zdrowotne. Pamiętajmy równocześnie, że naturalne wsparcie nie zastąpi zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, treningów umysłowych i kontaktu z bliskimi – zdrowie to nie tylko stawy i ciśnienie w normie, ale także psychika!